sobota, 2 czerwca 2012

ostateczność decyzji administracyjnych wg KPA.

Zgodnie z przepisem art. 16 ust. 1 ustawy z dnia z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm.) (dalej KPA) ostateczne są decyzje administracyjne, od których nie przysługuje odwołanie w administracyjnym toku instancji (art. 127 § 1-2 w zw. z art.129 KPA) lub wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy (art. 127 § 3).

Art. 16
§ 1. Decyzje, od których nie służy odwołanie w administracyjnym toku instancji lub wniosek
o ponowne rozpatrzenie sprawy, są ostateczne. Uchylenie lub zmiana takich decyzji, stwierdzenie ich nieważności oraz wznowienie postępowania może nastąpić tylko w przypadkach przewidzianych w kodeksie lub ustawach szczególnych.

§ 2. Decyzje mogą być zaskarżane do sądu administracyjnego z powodu ich niezgodności
z prawem, na zasadach i w trybie określonych w odrębnych ustawach.

Ostateczność decyzji administracyjnej wywołuje istotne skutki dla strony postępowania administracyjnego. Decyzja posiadająca walor ostateczności nie może zostać wzruszona w drodze zwyczajnych środków administracyjnych (odwołanie lub wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy), co w konsekwencji powoduje możliwość egzekwowania jej postanowień. Przepis art. 16 § 1 zd. 2 KPA wskazuje, iż uchylenie lub zmiana decyzji ostatecznych, stwierdzenie ich nieważności oraz wznowienie postępowania może nastąpić tylko w przypadkach przewidzianych w kodeksie lub ustawach szczególnych.
Należy pamiętać, iż ostateczność decyzji jest ściśle związana z upływem terminu do wniesienia przez stronę odwołania do organu administracji publicznej wyższego stopnia (chyba że ustawa przewiduje inny organ odwoławczy).
Uzyskanie przez decyzję po upływie określonego terminu (co do zasady: 14 dni od daty doręczenia lub ustnego ogłoszenia decyzji ) statusu ostateczności nie ma bezpośredniego wpływu na wykonalność decyzji. Kwestia wykonalności decyzji administracyjnych regulowana jest przez konkretne przepisy KPA i przepisy ustaw szczególnych.
Ostateczność to nie to samo co prawomocność. Prawomocność jest ściśle związana z postępowaniem sądowym lub upływem terminu do wniesienia skargi do sądu administracyjnego.
W związku z powyższym decyzja staje się ostateczna po upływie określonego przepisami terminu.
Terminy we ww. przypadku liczymy zgodnie z zasadami określonymi przez przepisy KPA.
Należy pamiętać, iż decyzja wydana przez organ odwoławczy w wyniku rozparzonego odwołania staje się ostateczna z dniem jej wydania (w związku z dwuinstancyjnym charakterem postępowania administracyjnego).

Wskazówka:
doręczenie lub ustne ogłoszenie decyzji ---> 14 dni na wniesienie odwołania lub złożenie wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy ---> po upływie ww. terminu, gdy strona nie skorzystała z prawa do odwołania, decyzja staje się ostateczna.