księgowość i rachunkowość


OTWARCIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ – PODSTAWOWE CZYNNOŚCI

Otwarcie działalność gospodarczej nie jest procesem skomplikowanym,  jednakże wymaga od nas już na samym początku podjęcia szeregu ważnych decyzji oraz niezbędnych czynności.
W pierwszej kolejności, po podjęciu decyzji odnośnie charakteru prowadzonej przez nas działalności  gospodarczej musimy dokonać wyboru kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności PKD.
Tu z pomocą może przyjść nam wyszukiwarka kodów PKD znajdująca się na stronie Głównego Urzędu Statystycznego http://www.stat.gov.pl/Klasyfikacje/
Znając już właściwe kody PKD możemy dokonać rejestracji działalności. Zgłoszenia możemy dokonać bezpośrednio w dowolnym urzędzie gminy, składając wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej CEIDG w formie papierowej lub wypełniając wniosek w formie elektronicznej. Wypełniając wniosek w formie elektronicznej na stronie www.ceidg.gov.pl możemy skorzystać z dostępnego tam kreatora „krok po kroku”. Należy jednakże pamiętać, że jeżeli nie posiadamy podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego ePUAP i tak będziemy musieli udać się do Urzędu w celu złożenia podpisu na wniosku o wpis.
Wniosek CEIDG-1 dla osób fizycznych wykonujących działalność gospodarczą  jest jednocześnie:
  1. Wnioskiem o uzyskanie, zmianę albo skreślenie  wpisu w rejestrze REGON;
  2. Zgłoszeniem identyfikacyjnym albo aktualizacyjnym do naczelnika urzędu skarbowego (NIP);
  3. Oświadczeniem o wyborze formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych;  
  4. Zgłoszeniem albo zmianą zgłoszenia płatnika składek do ZUS;
Istotnym punktem w wypełnianiu wniosku jest przemyślany wybór formy opodatkowania prowadzonej działalności. Podatnik może dokonywać rozliczeń w formie;
- ryczałtu ewidencjonowanego,
- karty podatkowej;
- na zasadach ogólnych prowadząc Podatkową Księgę Przychodów i Rozchodów.
Decyzja ta musi być oparta o przeprowadzoną uprzednio kalkulację oraz dokładne sprawdzenie. Nie wszystkie rodzaje działalności (PKD) mogą zostać opodatkowane w formie karty podatkowej czy ryczałtu ewidencjonowanego. Warto zwrócić się o pomoc w dokonaniu przedmiotowego wyboru do wyspecjalizowanego biura rachunkowego www.brconte.pl .
Złożenie wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej jest bezpłatny.
W terminie 7 dni od daty rozpoczęcia działalności gospodarczej przedsiębiorca musi dokonać w jednostce ZUS zgłoszenia do odpowiednich ubezpieczeń, odpowiednio na formularzy ZUS ZUA lub ZUS ZZA. W późniejszym czasie konieczne jest złożenie deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA.
W przypadku gdy przedsiębiorca staje się płatnikiem podatku VAT to najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień rozpoczęcia sprzedaży towarów lub świadczenia usług objętych podatkiem VAT  składa we właściwym Urzędzie Skarbowym druk zgłoszeniowy VAT-R. Opłata za rejestrację w tym przypadku wynosi 170,00 zł, którą należy uiścić na konto urzędu gminy.
Zostanie nam również nadany numer REGON, najczęściej decyzja o nadaniu numeru REGON przychodzi do nas za pośrednictwem poczty.
Są to najważniejsze czynności niezbędne do otwarcia jednoosobowej działalności gospodarczej. Nie są to czynności pochłaniające wiele czasu, jednakże należy pamiętać by dokonać ich ze szczególną starannością, tak by zapewnić sobie spokojny start.


-----------------------------------------------------------------------------------------