sobota, 13 kwietnia 2013


„Deklaracja o stosowaniu mediacji i innych alternatywnych metod rozwiązywania sporów (ADR)”
część II

Społeczna Rada do spraw Alternatywnych Metod Rozwiązywania Konfliktów i Sporów przy Ministrze Sprawiedliwości
 
Społeczna Rada ds. Alternatywnych Metod Rozwiązywania Konfliktów i Sporów przy Ministrze Sprawiedliwości („Społeczna Rada ADR”) w celu upowszechnienia idei polubownego rozwiązywania sporów wśród podmiotów gospodarczych oraz wśród kancelarii prawnych opracowała „Deklarację o stosowaniu mediacji i innych alternatywnych metod rozwiązywania sporów (ADR)”.

Mediacja charakteryzuje się tym, że jest metodą stosunkowo szybką i nie wiąże się z wysokimi kosztami postępowania. Ze względu na swoje cechy, takie jak poufność i nieformalność, szczególnie nadaje się do rozwiązywania sporów gospodarczych. Dzięki częstemu udziałowi w negocjacjach, idea mediacji powinna być bliska przedsiębiorcom. Mediacja jest bowiem rodzajem negocjacji wspomaganych przez profesjonalnego pośrednika – mediatora. Mediacja opiera się na autonomii stron, co oznacza, że przedsiębiorcy biorący udział w postępowaniu sami mogą dostosowywać tę metodę do swoich potrzeb i możliwości. Ponadto, przedsiębiorcy mają wpływ na wynik postępowania, gdyż to od nich zależy, czy do ugody dojdzie i jaki będzie jej kształt.

Mediacja, nawiązując do elementarnych zasad regulujących stosunki społeczne i gospodarcze, odchodzi od tradycyjnego wymierzania sprawiedliwości przez sądy na rzecz sprawiedliwości indywidualnej i rozwiązań uzgadnianych na przez samych zainteresowanych. Popularyzacja mediacji wymaga zmiany świadomości i nastawienia w podejściu do rozwiązywania sporów. Zmiany w świadomości wśród potencjalnych uczestników mediacji nie dokonują się same, lecz są stymulowane przez upowszechnianie idei mediacji, wprowadzanie określonych zmian legislacyjnych oraz edukację w tym zakresie.

Szersze stosowanie mediacji wymaga działań na wielu płaszczyznach, zarówno przez instytucje publiczne, w tym organy wymiaru sprawiedliwości, jak i organizacje gospodarcze i pozarządowe. Poza działaniami natury ogólnej, konieczne jest podjęcie konkretnych inicjatyw, w ślad za przykładem wielu krajów europejskich i pozaeuropejskich, mających na celu upowszechnienie mediacji w stosunkach gospodarczych. Przykładem takich działań jest inicjatywa publicznej deklaracji o stosowaniu mediacji lub innych alternatywnych metod rozwiązywania sporów (ADR) […]

Oprócz podmiotów gospodarczych oraz instytucji rządowych deklaracja jest także składana przez kancelarie prawne, które zobowiązują się do tego, że ich prawnicy będą posiadać odpowiednią wiedzę w zakresie mediacji i innych ADR, będą informować i rozważać z klientami możliwość zastosowania alternatywnych wobec postępowania przed sądem, polubownych metod rozwiązywania sporów.

Z tych względów Społeczna Rada ADR, mając przede wszystkim na względzie promocję mediacji, zachęca do składania deklaracji o stosowaniu mediacji i innych ADR.

źródło: http://ms.gov.pl